Aktywność SKNB
Członkowie uczestniczyli w akcji zbiórki makulatury - "Drzewko za makulaturę".
Nie bylibyśmy sobą, gdyby nas tu zabrakło ;) Chętnie zaangażowaliśmy się w pomoc przy Dniu otwartym na naszym wydziale.
Członkowie SKNB zaangażowali się w promocję nowego kierunku na WBiOŚ- Sport i Wellness.
W tym roku sympozjum odbywało się w murach SGGW na Wydziale Leśnym. Celem sympozjum było zrzeszenie studentów z różnych krajowych uczelni, których zainteresowania badawcze są ściśle związane z szeroko rozumianą entomologią. Podczas dwudniowych wystąpień poruszonych zostało wiele ciekawych wątków w odniesieniu do referowanych prac, które w dużej mierze dotyczyły entomologii leśnej i tematów pokrewnych.
Przedstawiciele sekcji hydrobiologicznej brali czynny udział w XXIV Ogólnopolskich Warsztatach Bentologicznych w malowniczej miejscowości Łukęcin.
Chyba wszystkie sekcje zaangażowały się w akcje "Fascynujący Dzień Roślin" na naszym wydziale. Studenci zorganizowali przeróżne, ciekawe zajęcia dla młodszych kolegów. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej galerii zdjęć.
Prelegentem była Pani dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK z Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Instytutu Archeologii UMK. Pani Profesor wygłosiła wykład pt. "Groby i cmentarzyska - śmierć, jako źródło wiedzy o życiu". Po wykładzie odbyły się warsztaty "Metody datowania źródeł archeologicznych", które poprowadziła Pani mgr Magdalena Majorek – doktorantka Instytutu Archeologii UMK.
Weronika Jadach i Agnieszka Mazurek z Sekcji Biologii Człowieka wzięły udział w konferencji we Wrocławiu.
Trzech członków naszego koła wzięło udział w Sympozjum Kopernikańskim w sesji posterowej, a byli to:
Małgorzata Ciesińska
Mateusz Kolankowski
Radosław Seracki
Sekcję Biologii Człowieka na konferencji reprezentowały nasze dwie koleżanki Joanna Gajewska i Olga Chełchowska. Dziewczyny wystąpiły w drugim dniu tego wydarzenia w sesji V - Antropologii Stosowanej. Tematem ich prezentacji były "Włosy jako materiał badawczy w antropologii fizycznej i kryminalistyce. Możliwości badawcze."
Sekcja Biologii Człowieka zorganizowała wykład wraz z warsztatami. Gościem, który wygłosił wykład zatytułowany: „Zębowe historie, czyli odontologia w antropologii sądowej” była Pani dr Marta Kurek z Katedry Antropologii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
Członkowie sekcji entomologicznej zorganizowali zajęcia z preparatyki motyli minujących.
Studenci z sekcji molekularnej zorganizowali i wzięli udział w zajęciach z protoplastów mikrosporocytów modrzewia do analiz in situ.
Nasi przedstawiciele brali udział w Nocy Biologów. Pomagając w wydarzeniu zarówno pod katem logistycznym, jak i organizacyjnym. Ponadto przygotowaliśmy warsztaty „Czyj to liść?” (Beata Kowalska i Krzysztof Smoczyk) oraz 4 wykłady „Morze potworów w kropli wody”(Klaudia Anh Ứng Dương i Radosław Seracki), „Niesamowita historia cyklonu B”(Daria Kamińska i Grzegorz Ulc), „Obcy pośród nas: czym są gatunki inwazyjne?”(Dariusz Parzonko) oraz „Leczy, smakuje, zabija.”(Ola Krzemień i Mateusz Kolankowski).
Studenckie Koło Naukowe Biologów oficjalnie zyskało 4 już sekcję.
Rok akademicki 2017/2018
Body Worlds Vita
15/01/2018
Przedstawiciele SKNB na międzynarodowej wystawie Body Worlds Vita.
W miniony piątek na naszym wydziale odbyła się kolejna edycja Nocy Biologów, w której uczestniczyliśmy. Nasi członkowie oprócz pomocy przy organizacji wydarzenia zaprezentowali 9 wykładów/warsztatów/laboratoriów oraz gier i zabaw dla najmłodszych:
- Moje pierwsze akwarium (Joanna Zielska i Kamil Wiśniewski),
- „Milczenie pszczół”- omówienie problematyki wymierania owadów zapylających na przestrzeni ostatnich kilku dekad (Ola Krzemień i Piotr Kłonowski),
- Śledziona czy serce w obrazie mikroskopowym? – zgadnij co to! (Karolina Ol, Ilona Rachecka, Klaudia Młynarczyk i Katarzyna Majewska)
- Ekosystem w słoiku - zrób to sam (Beata Kowalska, Ola Krzemień i Radosław Seracki),
- Skorupa, muszla i larwa - wodny świat bezkręgowców (Radosław Seracki, Klaudia Anh Ứng Dương, Beata Kowalska i Ola Krzemień),
- Wesz albo nie wesz (Karolina Ścigniejew i Dominik Knop),
- Mikroświat wewnątrz nas (Katarzyna Lemańska, Joanna Walczyńska, Martyna Woźniak i Kasia Kiedrowska),
- Żywność pełna życia (Kamila Kanarek i Daria Owczarek),
- Niezwykłe aspekty ludzkiego DNA (Patrycja Wróblewska i Małgorzata Wiktoria Ciesińska).
W środę odbyła się Wigilia, na którą zaproszeni zostali członkowie SKNB wraz z opiekunami i przedstawiciele samorządu studenckiego. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim obecnym, za wspaniałą atmosferę i mile spędzony czas!