top of page
  • Facebook Social Icon

Sekcja Mikrobiologiczna

PrzewodniczÄ…cy:

Kamila Kanarek

Opiekun sekcji:

dr hab. Maria Swiontek BrzeziÅ„ska, Katedra Mikrobiologii Åšrodowiskowej i Biotechnologii

Czym siÄ™ zajmujemy?

​

     Sekcja mikrobiologiczna to miejsce nie tylko dla ludzi, którzy nie widzÄ… Å›wiata poza okularem mikroskopu, ale również dla tych, których interesuje on w szerokiej perspektywie. Ćwiczymy i szlifujemy, oczywiÅ›cie, podstawowe praktyki z zakresu badaÅ„ mikrobiologicznych takie jak prace laboratoryjne i prowadzenie hodowli. Robimy to jednak przy okazji ambitnych i ciekawych projektów badawczych.

​

     W ciÄ…gu ostatnich lat badaliÅ›my jaki wpÅ‚yw na mikroorganizmy z naszego otoczenia ma masowe stosowanie antybiotyków i jakie konsekwencje może to mieć dla nas. Poza pobieraniem próbek powietrza z miejsc użytecznoÅ›ci publicznej i sprawdzania czy w danym okresie nie pojawiÅ‚y siÄ™ tam nowe, wieloantybiotykooporne szczepy bakterii, staraliÅ›my siÄ™ sprawdzić jak wyglÄ…dajÄ… powszechne praktyki zwiÄ…zane ze stosowaniem antybiotyków i jak ksztaÅ‚tuje siÄ™ Å›wiadomość spoÅ‚eczna na ich temat.

​

     Obecnie również zajmujemy siÄ™ istotnym dla spoÅ‚eczeÅ„stwa zagadnieniem jakim jest rozkÅ‚ad plastiku, a konkretnie plastikowych opakowaÅ„ żywnoÅ›ci. OkoÅ‚o 30% Å›wiatowej produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywane jest do produkcji opakowaÅ„, z czego 60% to opakowania żywnoÅ›ci. Duży problem stanowi fakt, iż wzrastajÄ…ce zapotrzebowanie na wyroby z tworzyw sztucznych przyczyniÅ‚y siÄ™ do gwaÅ‚townego wzrostu odpadów, których czas rozkÅ‚adu jest bardzo dÅ‚ugi. Z tego wzglÄ™dy w ostatnich latach zaczÄ™to interesować siÄ™ różnymi formami degradacji, w tym biodegradacjÄ…. 

Celem naszych badaÅ„ jest sprawdzenie zdolnoÅ›ci mikroorganizmów do biodegradacji materiaÅ‚ów opakowaniowych. Dlatego bÄ™dziemy oznaczać iloÅ›ci i żywotnoÅ›ci biofilmu powstaÅ‚ego na powierzchni wybranych materiaÅ‚ów opakowaniowych podczas procesu biodegradacji w różnych Å›rodowiskach (w kompoÅ›cie i glebie). Ponadto zostanÄ… wyizolowane bakterie tworzÄ…ce biofilm i oznaczana ich aktywnoÅ›ci hydrolityczna. Szczepy najbardziej aktywne w degradacji materiaÅ‚ów opakowaniowych zostanÄ… zidentyfikowane technikÄ… molekularnÄ….

​

     JeÅ›li to co robimy wydaje Ci siÄ™ interesujÄ…ce, widzisz jakieÅ› zagadnienie, którym moglibyÅ›my siÄ™ zająć lub masz pomysÅ‚ na badania jakie moglibyÅ›my wspólnie prowadzić – serdecznie zapraszamy do naszej sekcji.

bottom of page