top of page
  • Facebook Social Icon

Sekcja Mikrobiologiczna

Przewodniczący:

Kamila Kanarek

Opiekun sekcji:

dr hab. Maria Swiontek Brzezińska, Katedra Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii

Czym się zajmujemy?

     Sekcja mikrobiologiczna to miejsce nie tylko dla ludzi, którzy nie widzą świata poza okularem mikroskopu, ale również dla tych, których interesuje on w szerokiej perspektywie. Ćwiczymy i szlifujemy, oczywiście, podstawowe praktyki z zakresu badań mikrobiologicznych takie jak prace laboratoryjne i prowadzenie hodowli. Robimy to jednak przy okazji ambitnych i ciekawych projektów badawczych.

     W ciągu ostatnich lat badaliśmy jaki wpływ na mikroorganizmy z naszego otoczenia ma masowe stosowanie antybiotyków i jakie konsekwencje może to mieć dla nas. Poza pobieraniem próbek powietrza z miejsc użyteczności publicznej i sprawdzania czy w danym okresie nie pojawiły się tam nowe, wieloantybiotykooporne szczepy bakterii, staraliśmy się sprawdzić jak wyglądają powszechne praktyki związane ze stosowaniem antybiotyków i jak kształtuje się świadomość społeczna na ich temat.

     Obecnie również zajmujemy się istotnym dla społeczeństwa zagadnieniem jakim jest rozkład plastiku, a konkretnie plastikowych opakowań żywności. Około 30% światowej produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywane jest do produkcji opakowań, z czego 60% to opakowania żywności. Duży problem stanowi fakt, iż wzrastające zapotrzebowanie na wyroby z tworzyw sztucznych przyczyniły się do gwałtownego wzrostu odpadów, których czas rozkładu jest bardzo długi. Z tego względy w ostatnich latach zaczęto interesować się różnymi formami degradacji, w tym biodegradacją. 

Celem naszych badań jest sprawdzenie zdolności mikroorganizmów do biodegradacji materiałów opakowaniowych. Dlatego będziemy oznaczać ilości i żywotności biofilmu powstałego na powierzchni wybranych materiałów opakowaniowych podczas procesu biodegradacji w różnych środowiskach (w kompoście i glebie). Ponadto zostaną wyizolowane bakterie tworzące biofilm i oznaczana ich aktywności hydrolityczna. Szczepy najbardziej aktywne w degradacji materiałów opakowaniowych zostaną zidentyfikowane techniką molekularną.

     Jeśli to co robimy wydaje Ci się interesujące, widzisz jakieś zagadnienie, którym moglibyśmy się zająć lub masz pomysł na badania jakie moglibyśmy wspólnie prowadzić – serdecznie zapraszamy do naszej sekcji.

bottom of page